Nyírni, vagy nem nyírni, ez itt a költői kérdés…

2023.07.11

A gondolat a legtöbb kutyagazdi fejében megfordul, hiszen saját bőrünkön érezzük a perzselő nap erejét, szédelgünk a hőségben, így természetes, hogy aggódunk szeretett 4 lábúnk miatt, akinek mindezt vastag bundában kell kibírnia… uhhh… Ilyenkor sokan fordulnak kutyakozmetikushoz ama nemes cél érdekében, hogy kedvencüknek segítsenek könnyebben átvészelni a nyári hónapokat. A kozmetikus REMEK ötlet, de NEM A NYÍRÁS miatt, hanem a bunda átfésülése, tisztítása és ezáltal annak szellőssé tétele miatt.

Ahhoz, hogy felelős és a kutya számára a legjobb döntést hozzuk, sokat segít, ha megértjük a bunda működését. Itt most kizárólag a vastag, két rétegű szőrzettel rendelkező állatokról fogunk beszélni, ami azonban messze nem csak az északi típusú kutyák fajtáit foglalja magába, mint a Husky, Malamut, vagy a spiccek, hanem például, de nem kizárólag a Border Collie, Berni Pásztor, Golden Retriver, spánielek, stb…

A két rétegű szőrzet a hideg elleni védelem miatt alakult ki egyes fajtákban. Ha pedig jobban belegondolunk, ahogy egy szigetelt ház jobban kifűthető, és könnyebben tartja meg a meleget télen, úgy nyáron is sokkal jobban szigetel a kinti hőség ellen. A kutyák dupla szőrzete is pont ezen az elven működik. A külső, hosszú szőrök az időjárás viszontagságai ellen védik (eső, hó, napsütés) az alatta elhelyezkedő meleg, gyapjas aljszőrzetet, ami pedig a test és a külső hőmérséklet között képez egy levegős réteget, ergó szigetel a hideg és a meleg ellen is. Egy jó magyar mondás jutott eszembe: "Télen fűt, nyáron hűt, mint a juhász subája". Ez a 'szigetelés' akkor működik a legjobban, ha rendszeres fésüléssel karban van tartva, mert így a szőrzet szellőzik, a bőr nem fülled be. A természet ezt vedléssel, vagyis a szőrzet megújulásával oldja meg.

Mi is történik, ha lenyírjuk a szőrt?

1) Rögtön a bőrén érzi ugyanazt a meleget amit mi (amit eddig nem érzett).

2) A tűző nap pillanatok alatt felforrósítja a bőrét, amitől eddig megvédte a bunda.

3) Könnyen leégnek, mert a kutya teste szőrrel borítva lett teremtve így sokuknak egyáltalán nincs pigment a bőrében ami a nap sugárzásától védene, aminek okáért bőrrák is hamarabb alakulhat ki náluk.

4) A nyírás utáni szőrnövekedési időszakban a hosszú fényes védőszőrök nem tudják ellátni a feladatukat, mármint azt, hogy befedjék és ezáltal védjék az aljszőrzetet, ezért azt az eső eláztatja, a nap pedig felhevíti, vagyis immáron egy töppedt, forró gyapjas réteggel a testén küzdhet meg az állat a meleggel.

5) Rendszeres nyírás után a visszanőtt rétegek egy idő után már nem lesznek olyanok, mint előtte, mind a textúrájuk megváltozik, mind pedig a rétegek 'együttműködése', ergó a bunda elveszti eredeti védő funkcióját, és küllemben sem lesz már olyan szép.

6) A kutya bőrét sokkal könnyebben találják meg a rovarok, és amikor mind több szúnyog és kullancs egyre több féle betegséget terjesztenek…

7) A borotválás vagy nyírás megváltoztathatja a szőrzet természetes váltását is.

Sokan különböző allergiákból eredő viszketés miatt tolatják le kutyájuk bundáját, pedig ha környezeti az allergén, akkor az a csupasz bőrrel sokkal nagyobb felületen érintkezik majd, ha pedig belső, mondjuk ételallergia, akkor azon csak a táplálkozás változtatása fog segíteni amúgy is!

Visszatérve a nyári hőségre, kutyáink fel vannak azért vértezve egy-két hasznos trükkel: lihegéssel, a tappancsok izzadásával, és fülkagylóban levő ereken keresztül tudják magukat hűteni. (A meleg éghajlaton kialakult fajtáknak mind nagy a füle ezen okból kifolyólag, míg az északiaknak kicsi és nagyon szőrös – csak mint érdekességet említjük meg.)

Érthető, hogy ha a bunda túl zsíros, avas szagú, vagy durván filces, tenni kell valamit, de a legjobb ezeket már az első jelnél orvosolni, hogy ne kelljen drasztikus lépéshez folyamodni.