Fogas kérdés, illetve probléma
A kistestű kutyák altatása és ezért bármilyen műtéti beavatkozás számos egyedi kihívást jelent, amelyek kifejezetten a betegek kis méretéhez, és nem kifejezetten a fajtájukhoz kapcsolódnak. Emiatt az állatorvosok nem szívesen vállalják be ezeknek a fajtáknak az altatását, (sokszor a gazdák sem, érthető okból) kivéve, ha életmentő beavatkozásra van szükség.
Kis csivava pácienseink súlyos fogkő problémával érkeztek hozzánk. A vizsgálatnál rögtön kiderült, hogy a fogkövön túl egy előrehaladott fogínygyulladással és egyidejűleg foginysorvadással is szembe kell néznünk. A gyulladást a lepedéken és a fogkő alatt megtelepedő baktériumok okozzák. Az ínygyulladás sokszor vérzéssel jár, és fájdalmas a kutya számára ezzel megnehezítve az evést, az előrehaladott fogínysorvadás pedig a fogak lazulásával és a foggyökér szuvasodásával jár amit végső soron csak a fog eltávolításával lehet orvosolni.
A két csivavánál is sajnos ez az állapot állt fenn, és csak kezelés közben derült ki mennyi fog marad, és mennyit kell eltávolítani (csak idő kérdése volt mikor esnek ki, olyan lazák voltak).
Visszatérve a kistestű kutyák altatásának nehézségeihez, kihívást jelenthet az intravénás katéter behelyezése, valamint a hőveszteség/hipotermia kialakulása a nagy felület/testtömeg arányok miatt. A hőveszteség csökkenthető melegítő matrac használatával, ha a pácienst takaróval takarják le, valamint a műtét során használt tisztító/fertőtlenítő oldatok és az IV oldatok felmelegítésével.
A mi két kis páciensünk esetében minden jól ment, és ugyan kevesebb, de tiszta és most már sokkal jobban használható fogakkal ébredtek, ami közérzetükre és táplálkozásukra, és ezzel egészségükre is hosszú távon pozitív hatással lesz.