A nyár réme: A TOKLÁSZ

2023.07.11

A nyár egyik leggyakoribb baleseti kezeléseit a toklász okozza, amely nyáron a fűmagok beérésével kezdi támadását. Ezek a fűmagos nyilacskák irtó ügyesen találják meg az utat a házi kedvencek fülébe, a lábujjak közé vagy akár a bőr alá. És ezek még a szerencsésebb esetek, mert okozhatnak sokkal komolyabb egészségügyi problémákat is, ha a kutya száján vagy orrán keresztül jutnak be, és a légutakon vagy a gyomor-bélrendszeren keresztül vándorolnak. A toklász olyan, mint az egyutas raklap (na jó, csak majdnem), ugyanis hátrafelé mutató szálacskái megakadályozzák a visszafelé irányuló mozgást, ami azt jelenti, ha egyszer bejutott, onnan magától ki már nem fog jönni, csak egyre mélyebbre vándorol és okoz kisebb nagyobb gyulladásokat a testben.

Honnan tudjuk, hogy kutyánkat megtalálta a toklász (vagy a kutya a toklászt?) A tünetek a toklász testben való helyzetétől függenek. Az egyik leggyakoribb előfordulása a lábujjak ra között van, ami először bőrpírt, majd duzzanatot okoz, ami ha kezeletlenül marad tályoggá fejlődik, amely az antibiotikum-terápia ellenére is újra, meg újra megjelenik, ha a toklász nem kerül eltávolításra. Ezeknél a betegeknél jellemzően az érintett mancshoz kapcsolódó sántaság üzeni a gazdák felé a toklász jelenlétét. Szintén sűrűn kerülnek a fűmagvak a fülbe is, ahonnan útnak indulva a középső vagy a belső fülbe vándorolhatnak, majd okoznak hallójárat gyulladást. Tünete, hogy a kutya sokszor és erősen rázza a fejét, vagy akár hosszabb időkre is oldalra döntve tartja azt. A szembe kerülő toklász problémáját nem kell magyarázni… A test bármely pontján a bőr alá jutott fűmagok a lábujjaknál említett tüneteket produkálhatják, amik ha elérik a mélyebb szöveteket, akkor akár létfontosságú szervekbe is befúrhatják magukat (ez azért igen ritka), amikor is a tünetek nagyon sokfélék lehetnek, mint például a teljesítmény csökkenése, a testmozgás intoleranciája, letargia, láz és fogyás stb. A nyelőcsőbe/orrba került toklász vagy beágyazódik a puha nyálkahártyába vagy tovább masírozik és elérheti a gyomrot vagy a tüdőt, ahol mind a kivizsgálás, mind pedig az eltávolítás már sokkal nehézkesebb, és röntgen, ultrahang vagy endoszkópos vizsgálatra is szükség lehet a helymeghatározásához.

Mit tehetünk, hogy megelőzzük a toklászt és a vele járó kisebb-nagyobb tortúrákat? Ha lehetséges kerüljük a kaszálatlan területeket (ami nem mellesleg a kullancs elleni védelemben is segít), séta után rendszeresen ellenőrizzük kutyáik bundáját, szemeit, füleit és lábait, hogy vannak-e rajta potyautasok. Ha kedvence egy Yeti vagy Chewbacca leszármazottja, avagy különösen szőrös lábú vagy hosszú, bozontos szőrű fajta, akkor nagyon hasznos lehet, ha a nyári hónapokban rövidre nyírja a szőrét (kivéve az északi, szánhúzó típusú kutyákat, akiknek csak orvosilag indokolt esetben szabad nyírni a bundáját).